Antywindykacja

Antywindykacja

prawo cywilne

Jak się ustrzec przed windykację długów.

Odzyskiwanie długów przez banki, parabanki i inne instytucje kredytowe przybiera ostatnio coraz bardziej „zautomatyzowane” formy. Zwykle długi są sprzedawane przez pierwotnych wierzycieli za ułamek ich wartości funduszom o skomplikowanych nazwach.

Owe fundusze, posługując się uproszczonymi postępowaniami sądowymi, usiłują – już na swoją rzecz – długi te odzyskać wraz z odsetkami i sporymi kosztami postępowań. Fundusze często z powodzeniem dochodzą roszczeń już dawno przedawnionych. Ponadto stosując wzory pozwów i dalszych pism procesowych nie dostrzegają innych niż przedawnienie elementów indywidualnych dla konkretnej sprawy, które są dla dłużników korzystne.

Wychwycenie niuansów w sprawie i odpowiednio szybkie ich podniesienie w postępowaniu sądowym, a nawet egzekucyjnym może uchronić dłużnika od konieczności zapłaty całości lub części dochodzonego roszczenia.

Takie działania antywindykacyjne ze stuprocentowym powodzeniem udało się podjąć w sprawie emeryta, wobec którego postępowanie toczyło się już na etapie egzekucji komorniczej.


Natepmy artykuł :

Comments are closed.