Z powodu źle przeprowadzonej windykacji corocznie setki firm nie odzyskują swoich płatności. Warto więc wypracować w firmie określone mechanizmy i znać podstawowe zasady dochodzenia swoich praw zarówno na drodze polubownej jak i sądowej. Windykacja to zbiór czynności, które mają na…
Czytaj więcejJak przygotować się do sprawy spadkowej?
Nie musimy bardzo wnikliwie badać całej czwartej księgi Kodeksu cywilnego z 1964 roku, by skutecznie przygotować się do sprawy spadkowej. Wystarczy skoncentrować się na sprawach, istotnych w naszym konkretnym przypadku. Kiedy nabywa się spadek? W świetle przepisów stajemy się spadkobiercą…
Czytaj więcejSzanse ojca na uzyskanie opieki nad dzieckiem
Im lepsza współpraca między rozstającymi się rodzicami, tym większe szanse na to, że dziecko będzie mniej poszkodowane. A na tym zależy przecież matce i ojcu oraz powinno zależeć stronie sądowej. Liczba rozwodów lawinowo nie wzrasta. Widać ich spadek w 2018…
Czytaj więcejAntywindykacja
Jak się ustrzec przed windykację długów. Odzyskiwanie długów przez banki, parabanki i inne instytucje kredytowe przybiera ostatnio coraz bardziej „zautomatyzowane” formy. Zwykle długi są sprzedawane przez pierwotnych wierzycieli za ułamek ich wartości funduszom o skomplikowanych nazwach.
Czytaj więcejJak przerwać bieg przedawnienia
Pamiętaj. Biegu przedawnienia roszczeń nie przerywa wezwanie dłużnika do zapłaty. Panuje powszechne przekonanie, że wystarczy wysłać listem poleconym wezwanie do zapłaty by dane roszczenie nie przedawniło się. Tak jednak nie jest. Zgodnie z przepisem art. 123 par.1 k.c. tylko czynność…
Czytaj więcejZapisuj datę otrzymania korespondencji poleconej
Pamiętaj. Niezwłocznie zapisuj na odebranej korespondencji nadesłanej listem poleconym datę jej otrzymania. Miałem kiedyś starszą sąsiadkę, która gdy otrzymywała listami poleconymi pisma urzędowe darła je i spłukiwała w łazience. Nie rozumiała tej korespondencji, a pozwalało jej to odzyskać spokój. Gdyby…
Czytaj więcej